Akcesoria gitarowe dla poczatkujących

Gitara jest niezwykle uniwersalnym instrumentem, bez względu na to czy mówimy o gitarze klasycznej, akustycznej, elektrycznej czy basowej. Instrumenty te doskonale sprawdzają się w każdym gatunku muzycznym, ponieważ wpływ na ich brzmienie ma wiele czynników, a dodatkowo można zaopatrzyć się w konkretne akcesoria gitarowe, które poszerzą możliwości naszego instrumentu.

Niektóre akcesoria powinien posiadać każdy gitarzysta. Przykładem jest tu stroik gitarowy taki jak Snark SN1X. Granie na nienastrojonej gitarze jest jednym z największych błędów popełnianych przez początkujących gitarzystów. Warto zauważyć, że rozstrojona gitara nie tylko brzmi źle, ale także taka gra źle wpływa na nasz słuch, który kształtuje się przez cały czas. Między innymi powinniśmy zawsze stroić gitarę przed każdą grą.
Istnieją również takie akcesoria, które nie są niezbędne, ale stanowią bardzo przydatny dodatek. Przykładem może być kapodaster taki jak DAddario NS Capo Light, który może być z powodzeniem używany w gitarach akustycznych i elektrycznych. Urządzenie działa na zasadzie poprzeczki, jakiej używamy dociskając wszystkie struny na jednym progu podczas grania akordów barowych. Używanie urządzenia jest niezwykle proste, dlatego nikt nie będzie miał z tym problemu. Wystarczy założyć kapodaster na wybrany przez nas próg, by w ciągu kilku chwil móc bez problemów grać w innej tonacji.

Warto wspomnieć, że po założeniu kapodastra mogą wystąpić drobne rozbieżności w stroju gitary, dlatego dobrze jest dostroić ją tuż po jego użyciu. Grając z założonym kapodastrem należy zwrócić uwagę również na to, że długość czynna strun skraca się w zależności od tego na który próg go założyliśmy. Oznacza to, że stawiają one większy opór podczas wykonywania podciągnięć. Taka trudność może jednak okazać się korzystna, ponieważ grając w ten sposób możemy poprawić dynamikę chwytu, a co za tym idzie – nasze podciągnięcia będą w przyszłości bardziej wyraźne.

Większość akcesoriów gitarowych nie jest konieczna i można sobie poradzić bez nich, ale często oferują one dodatkowe możliwości dla naszego instrumentu. Znaczna część z nich mieści się również w budżecie początkującego gitarzysty, dlatego warto się z nimi zapoznać i sprawdzić co mają nam do zaoferowania.