Muzyka jest fantastyczną dziedziną sztuki, która wyróżnia się na tle wielu innych dziedzin za sprawą swojej dostępności. Muzykę słyszymy płynącą z radioodbiorników, w telewizji, w sklepach, a dodatkowo słuchamy jej w domu i poza nim, za pomocą przenośnych odtwarzaczy. Jakość sprzętu do słuchania muzyki może być najwyższa z możliwych, ale radość z jej słuchania nigdy nie będzie równie wysoka jak podczas grania muzyki na własnym instrumencie.

To właśnie jeden z wielu powodów dla których decydujemy się na naukę gry na instrumencie, a skoro mówimy o wyborze pierwszego instrumentu to warto poruszyć fenomen gitary. Każdy wie jak wygląda i brzmi ten instrument, ale czy wszyscy wiemy dlaczego gitara jest tak chętnie wybierana? Oczywiście wiadomym jest, że samo trzymanie gitary podnosi naszą atrakcyjność, jednak najważniejszą zaletą gitary jest jej brzmienie oraz możliwość jego szerokiego wzbogacania za pomocą przeróżnych akcesoriów gitarowych.

Trudno mówić o gitarze jako o uogólnieniu, więc warto posłużyć się przykładem gitary akustycznej. Instrument ten jest bardzo podatny na artykulację i choć pod względem wyglądu charakteryzuje się prostotą, to kończy się ona tylko na części wizualnej, bowiem gitara akustyczna skrywa w sobie prawdziwe bogactwo brzmienia, które można wzbogacać za pomocą wielu akcesoriów.
Do podstawowych i jednocześnie najtańszych należą kostki gitarowe (https://strunygitarowe.pl/pl/c/Kostki-i-pazurki-gitarowe/147), które czasem nazywane są piórkiem lub plektronem, choć ta ostatnia nazwa jest używana bardzo sporadycznie.
Kostki różnią się między sobą pod wieloma względami, a najważniejszym z nich jest ich grubość, która wpływa nie tylko na brzmienie naszego instrumentu, ale również na komfort gry, który jest niezwykle ważny. Koszt standardowej kostki oscyluje w okolicach złotówki, dlatego warto wybrać kilka sztuk, najlepiej zupełnie różnych, ponieważ w ten sposób najłatwiej sprawdzimy jaki model jest dla nas odpowiedni. Akcesoria gitarowe na kostkach się nie kończą, ponieważ do wyboru mamy jeszcze między innymi korbki do szybszego nawijania strun, kapodastry, za pomocą których szybko zmienimy tonację naszego instrumentu, paski gitarowe, uchwyty do kostek, statywy, rurki na palec, nazywane slide, straplocki za pomocą których zablokujemy nasz pasek gitarowy, chroniąc instrument przed przypadkowym odpięciem się podczas gry, stroiki i wiele innych.

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale w gronie akcesoriów gitarowych znajdują się również płyny do konserwacji instrumentu. Przykładem może być środek do czyszczenia strun, za pomocą którego nie tylko doprowadzimy nasze struny do porządku, ale także wydłużymy ich świeżość, poprawimy ich brzmienie, oraz znacząco wpłyniemy na poprawę komfortu gry, ponieważ po zaaplikowaniu takiego płynu, nasze palce będą przesuwać się po strunach z dużo większą łatwością.

Koszt takiego płynu jest na tyle niski, że znajduje się on w zasięgu portfela każdego gitarzysty, a stosowany codziennie wystarcza nawet na kilka miesięcy, więc za niewielką cenę mamy środek o bardzo dużych właściwościach i równie imponującej wydajności.

Pamiętajmy jednak, że największy wpływ na brzmienie naszego instrumentu mają nasze dłonie. W dłoniach dobrego gitarzysty nawet tania gitara brzmi zadowalająco. Nie pozostaje więc nic innego jak wziąć swój instrument na kolana, ćwiczyć i cieszyć się grą.