Gitara jest niezwykle uniwersalnym i lubianym instrumentem, dzięki czemu cieszy się sporym zainteresowaniem. Nie dziwi więc fakt, że coraz większa grupa osób wybiera gitarę na swój pierwszy instrument. Początki nauki gry zawsze są trudne, ale nie warto się poddawać, ponieważ przyjemność płynąca z gry potrafi wynagrodzić wszelkie trudności.

Aby ułatwić sobie naukę, dobrym pomysłem jest wzięcie lekcji u kogoś doświadczonego. Może to być szkoła muzyczna, korepetytor lub znajoma osoba, która posiada odpowiednią wiedzę. Najczęściej wybieraną metodą nauki jest bycie samoukiem, który korzystać podręczników lub z wiedzy zdobytej w internecie. Internet jest bardzo dobrym miejscem do poszukiwania porad, ponieważ jest ich tam mnóstwo, a znaczna ich część jest zupełnie darmowa.

Wybierając taki sposób nauki musimy jednak mieć się na baczności, ponieważ w internecie każdy może być nauczycielem, nawet jeśli wiedza takiej osoby jest znikoma. Właśnie z tego powodu niektórzy początkujący gitarzyści mają problem, ponieważ biorą sobie do serca rady, które są zupełnie błędne. Jedną z takich rad jest nauka strojenia gitary na słuch i wyuczenie się tego jak najszybciej. Takiej umiejętności nie można nauczyć się szybko, ponieważ jest to proces długotrwały, którego trwanie jest zależne od danej osoby. U niektórych jest to pięć lat, u innych dziesięć, a niektórym zajmuje to jeszcze więcej czasu.
Nasz słuch przyzwyczaja się z tonacjami, a proces wyuczenia się wychwytywania poszczególnych dźwięków i rozumienie ich jest podobny do procesu nauki języka. Z językiem trzeba się usłuchać i zacząć go rozumieć, tak samo jest z nauką rozpoznawania dźwięków.

Aby nasz słuch kształtował się w odpowiedni sposób, powinniśmy słuchać dużo muzyki i dbać o to, by nasza gitara zawsze była nastrojona. Urządzeniem który powinien mieć każdy gitarzysta, zarówno grający amatorsko jak i profesjonalnie, jest stroik gitarowy, zwany również tunerem.

Do wyboru mamy tunery z wbudowanym mikrofonem, które przystawiamy do gitary, są również takie z wejściem na kabel gitarowy, które bardzo dobrze sprawdzają się do strojenia gitary elektrycznej, a jednymi z najwygodniejszych są stroiki zakładane na główkę gitary. Takie urządzenie może działaś dzięki wbudowanemu mikrofonowi lub dzięki czujnikowi wibracji. Niektóre tunery posiadają także opcję metronomu, która jest bardzo przydatna, ponieważ trzymanie się rytmu jest jedną z podstaw, które powinien opanować dobry muzyk.

Gitarę należy stroić przed każdą grą i pilnować by podczas grania struny nie były rozstrojone. Nie chodzi tu tylko o to by wszystko brzmiało przyjemnie, ale także o to, aby nasz słuch był systematycznie przyzwyczajany do poprawnych tonacji, bowiem tylko w taki sposób możemy wyuczyć się wychwytywania poszczególnych dźwięków i z czasem strojenia za pomocą słuchu.
Jest wiele stroików gitarowych, a większość z nich można znaleźć w bardzo przystępnej cenie, więc tuż po zakupie wymarzonej gitary powinniśmy zaopatrzyć się przy okazji w stroik tuner, ponieważ nasza gitara rozstraja się nie tylko wtedy kiedy gramy, ale również wówczas gdy leży ona spokojnie w futerale.