Każdy gitarzysta ma swój ulubiony rodzaj gitary i nawet jeśli gra zarówno na klasycznej, akustycznej elektrycznej i basowej, to i tak najlepiej czuje się z tą jedną wybraną. Gitarzyści dbają o swoje instrumenty i czasem starają się je ulepszyć, aby brzmienie było jeszcze bogatsze. Muzycy grający na gitarach elektrycznych lubią wzbogacać swoje brzmienie poprzez wymianę przetworników i eksperymentowanie z efektami, użytkownicy gitar akustycznych przywiązują dużą wagę do używanych strun, a oni wszyscy mogą dodatkowo wpłynąć na brzmienie swojego instrumentu w ten sam sposób, czyli poprzez dbanie o gitarę.

Dbanie o gitarę to nie tylko uważanie, aby lakier nie był zarysowany i by nasz instrument był przechowywany w bezpiecznym miejscu. Zadbany instrument to równie czysty instrument. Przed każdą grą należy umyć dłonie, ale to jest oczywiste. Oczywistym jednak nie jest dla każdego fakt, że w wielu sklepach można kupić specjalne płyny do konserwacji gitary, a każdy z nich używany jest do innej części instrumentu. Bardzo dobrym wyborem są całe zestawy produktów do konserwacji gitary, na przykład zestaw z płynami marki Dunlop. W takiej paczce znajdziemy między innymi płyn do czyszczenia podstrunnicy, który nie tylko sprawia, że wizualnie wygląda ona lepiej, ale także chroni ją przed zabrudzeniami i czynnikami zewnętrznymi. Kolejnym płynem jest środek do konserwacji korpusu gitary, a trzecim i ostatnim jest płyn Dunlop Ultraglide String Conditioner 65, który służy do czyszczenia strun. Warto używać go przed każdym graniem, ponieważ w ten sposób nie tylko wyczyścimy struny, ale także wydłużymy ich żywotność i wpłyniemy na większą klarowność ich brzmienia. Poza płynami, w zestawie znajdują się także szmatki do polerowania oraz korbka do strun.

Środki do konserwacji gitary są niezwykle wydajne, ponieważ sam płyn do czyszczenia strun jest używany najczęściej, a stosowany codziennie i tak wystarcza na kilka miesięcy, dlatego zacznijmy stosować środki do pielęgnacji gitary, ponieważ jest to bardzo dobra inwestycja.