Słuch muzyczny jest czymś co każdy posiada i co rozwija się cały czas. Nieprawdziwym jest powiedzenie, że ktoś takiego słuchu nie posiada, jednak takiego stwierdzenia używa się w przypadku wychwytywania i analizowania poszczególnych tonacji, a to zadanie nie należy do najłatwiejszych. Zajmijmy się kwestią rozwijania naszego słuchu.

Jak to robić? Nie musimy w ogólnie nic robić aby nasz słuch się rozwijał, ale należy pamiętać, że może się on rozwijać w złą stronę.

Trening słuchu jest niezwykle ważny dla każdego gitarzysty, ponieważ im więcej słyszymy, tym więcej rozumiemy. Czy trzeba robić coś konkretnego by nasz słuch się polepszał? Tak i nie. Wystarczy, że będziemy grali na gitarze tak jak graliśmy, ale musimy to robić na nastrojonej gitarze. Dobrze nastrojony instrument jest podstawą, ponieważ nasz słuch przyzwyczaja się to różnych dźwięków. Pewnie niektórzy z nas mieli taką sytuację gdy na początku swojej muzycznej przygody grali na gitarze, która w naszym mniemaniu była nastrojona, a mimo to były osoby, które powtarzały nam abyśmy nastroili naszą gitarę. Prawdopodobnie mieli oni rację, ponieważ słyszeli więcej od nas.

Z czasem nauczymy się stroić gitarę za pomocą naszego słuchu, ale zawsze powinniśmy mieć przy sobie stroik gitarowy. To niewielkie urządzenie pozwoli nam zapobiec graniu na rozstrojonej gitarze, a wybór stroików jest niezwykle duży. Możemy wybrać tuner z mikrofonem, taki z wejściem na kabel gitarowy oraz stroik zakładany na główkę instrumentu. Jeśli szukamy tunera wysokiej jakości, wówczas warto zastanowić się nad wyborem modelu TC Electronic Polytune. Urządzenie to jest zakładane na główkę gitary, a jego zaletami jest bardzo duża czułość i dokładność, wyraźny ekran, oraz możliwość strojenia wszystkich strun jednocześnie. Jeżeli chcemy nastroić pojedynczą strunę, wystarczy, że ją szarpniemy i stroik da nam znać czy powinniśmy ją naciągnąć czy poluzować. Jeśli chcemy, wystarczy, że uderzymy we wszystkie struny, a na ekranie pokaże nam się wykres informujący nas o tym która struna jest rozstrojona. Taki sposób strojenia jest znacznie szybszy i jest bardzo przydatny podczas grania dla szerszego grona osób, kiedy chcemy szybko skorygować stan nastrojenia naszego instrumentu.

Strona producenta: http://www.tcelectronic.com/polytune-2/