Każdy instrument ma swoją grupę miłośników, którzy wychwalają go tak często jak to tylko możliwe. Nie inaczej jest z gitarą, która jest tematem wielu dyskusji zarówno twarzą w twarz jak i za pośrednictwem serwisów internetowych.

Gitara zawsze cieszyła się popularnością i wygląda na to, że ten stan będzie utrzymywał się jeszcze przez wiele lat. Gitara jest bardzo wdzięcznym instrumentem, który na początku nauki potrafi dać w kość, ale nie warto się zniechęcać, bowiem przyjemność płynąca z grania na tym instrumencie jest warta wielu trudności. Wybierając pierwszą gitarę powinniśmy nie tylko określić kwotę, którą możemy wydać, ale przede wszystkim powinniśmy być zdecydowani co do kwestii tego jaki rodzaj gitary będzie dla nas odpowiedni i jakie brzmienie podoba nam się najbardziej. Wpływ na brzmienie instrumentu ma bardzo wiele elementów, na przykład użyte drewno, rodzaj pudła, w przypadku gitary elektrycznej dochodzą jeszcze przetworniki i potencjometry, jednak wspólnym aspektem łączącym wszystkie te rodzaje instrumenty są struny.
Struny są jedyną częścią gitary którą dotykamy, a która ma bezpośredni wpływ na to jakie uzyskamy brzmienie. Wybór strun to zadani bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać, bo choć każdy zestaw pozwoli nam na granie na gitarze, to nie każdy z nich zabrzmi tak jak byśmy chcieli.

Ważna jest też żywotność strun, czyli czas w którym utrzymują świeżość i nie pękają. Chcąc połączyć dobre brzmienie z żywotnością możemy wybrać zestaw marki Elixir. Do wyboru mamy różne grubości oraz powłoki, które wpływają zarówno na wytrzymałość strun, jak i na ich brzmienie. Najgrubszą powłoką jest polyweb i jak można przypuszczać, daje ona największą ochronę i najdłuższą żywotność. Minusem tej powłoki jest fakt, że tłumi ona nieco naturalne brzmienie strun. Powłoka nanoweb jest cieńsza, dzięki czemu wpływ na brzmienie jest mniejszy, ale także ochrona nie jest tak duża. Struny bez powłok mają najkrótszą żywotność, jednak ich brzmienie jest najbardziej klarowne. Warto wypróbować każdy z tych rodzajów aby wiedzieć który jest dla nas odpowiedni.