Muzycy bardzo często poruszają kwestię brzmienia i czynników, które na to brzmienie wpływają. Dźwięk każdego instrumentu różni się od siebie, a dodatkowo można go modyfikować na wiele sposobów. Dobrze wiedzą o tym osoby grające na gitarze elektrycznej, której brzmienie można wzbogacać za pomocą efektów gitarowych, wzmacniaczy, wymiany przetworników lub modyfikacji elektroniki. Nieco mniejszy wybór mają posiadacze gitary akustycznej, bo choć i do niej można podłączyć efekty, to ich wybór jest bardziej niż w przypadku gitary elektrycznej.

Czy to oznacza, że muzycy grający na gitarze akustycznej nie mogą wpływać na jej brzmienie? Mogą, lecz najczęściej robi się to skupiając się na dbałości o artykulację i wzbogacając brzmienie instrumentu za pomocą strun gitarowych.

Na rynku muzycznym jest bardzo wiele przeróżnych zestawów strun, a ich różnorodność oznacza, że różnią się one brzmieniem. Czasem dwie takie same gitary akustyczne z założonymi dwoma innymi zestawami strun potrafią znacznie różnić się między sobą pod względem brzmienia. Właśnie z tego powodu powinniśmy wiedzieć jaki zestaw będzie dla nas odpowiedni. Jak się o tym przekonać?
Zadanie nie jest łatwe, ponieważ polega na próbowaniu różnych strun do czasu aż trafimy na brzmienie którego szukaliśmy, a kiedy już to się uda, wówczas mimo to warto od czasu do czasu wypróbować inny zestaw strun, bo zawsze istnieje szansa na to, że znajdziemy jeszcze lepsze brzmienie. Nie chodzi jednak o to by kupować struny w ciemno z nadzieją na to, że trafimy na wymarzone brzmienie.
Kupując struny powinniśmy kierować się najważniejszymi cechami, które je określają. Najważniejszą cechą jest grubość strun. Im cieńsze struny tym mniejszy stawiają opór, dlatego są one często wybierane przez początkujących gitarzystów. Standardową grubością i jednocześnie wymiarem wyjściowym są najczęściej dziesiątki, oznaczone numerem 10-48 lub 10-52, w zależności od zestawu.
Dobrym pomysłem jest wybór grubszych strun, na przykład jedenastek lub dwunastek, bo choć mogą być one niewygodne dla początkującego gitarzysty, to z czasem jego dłonie się wyrobią i wzmocnią. Nie chodzi tu jednak o trening siłowy, lecz o brzmienie, bo warto wiedzieć, że założenie grubszych strun do gitary akustycznej jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ wprawią one drewno w większy rezonans niż w przypadku zastosowania cieńszych strun, a dzięki temu znacznie poprawi się akustyka instrumentu, co pozytywnie wpłynie na jego brzmienie.

Chyba każdy gitarzysta spotkał się ze strunami marki Elixir, a części osób kojarzą się one z wysoką jakością i niemałą ceną. Czy warto wydać większą kwotę na struny marki Elixir? Tak, ponieważ ta marka to nie tylko wysoka jakość, ale też spory wybór, na którego różnorodność wpływają powłoki.

Powłoki dzielą się na dwa rodzaje, czyli grubsza polyweb i cieńsza nanoweb. Im grubsza powłoka tym większa ochrona przez czynnikami zewnętrznymi i dłuższa świeżość strun, ale dodatkowo powłoka wpływa zagłuszająco na naturalność brzmienia. Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w struny powlekane, wówczas warto na początek wybrać zestaw oznaczony jako nanoweb, ponieważ na nim najlepiej sprawdzimy ile daje powłoka, a jeśli zechcemy by nasze struny miały grubszą powłokę, wtedy możemy wybrać struny z dopiskiem polyweb.