Muzyka fascynuje wielkie grupy osób, które słuchają jej, dyskutują na jej temat i interesują się sprzętem do jej odtwarzania. Część z nich kocha muzykę tak bardzo, że chce aby była ona grana na żywo, najlepiej przez nich samych. Coraz częściej można spotkać osobę grającą na jakimś instrumencie, a z czasem takich osób będzie więcej, ponieważ instrumenty muzyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Prawdopodobnie najczęściej wybieraną grupą instrumentów są gitary, które kuszą wieloma zaletami. Gitara jest mobilna, więc można na niej grać w wielu miejscach, jednak jej największą zaletą jest brzmienie, które potrafi znacząco się różnić w zależności od wybranego rodzaju gitary.

Gitara elektryczna jest najbardziej uniwersalną spośród czterech podstawowych rodzajów, a swoją uniwersalność zawdzięcza wielu elementom wpływającym na jej brzmienie. Do wzbogacenia brzmienia swojego instrumentu możemy użyć wielu efektów gitarowych, które możemy ze sobą łączyć. Ogromny wpływ na jej brzmienie mają także wzmacniacze gitarowe, a także przetworniki czy mostki. Niezwykle ważnym elementem są struny, które mają bezpośredni wpływ na to jak zabrzmi nasza gitara. Wybór dobrych strun jest podstawą w poszukiwaniu odpowiedniego brzmienia.
Wybierając odpowiednie struny do gitary elektrycznej, powinniśmy zwracać uwagę na kilka aspektów, takich jak ich grubość. Im grubsze struny tym trudniej dociska się je do podstrunnicy, ale nie tylko to jest ważne. Jeżeli chcemy grać w niskich strojach, wówczas grubsze struny są wskazane. Wielu gitarzystów zwraca uwagę również na to, aby ich struny długo utrzymywały świeżość i nie zużywały się tak szybko. Czy są jakieś konkretne zestawy słynące z długiej żywotności? Tak, a przykładem może być jeden z wielu zestawów marki Elixir.
Warto szukać strun z dopiskiem „polyweb”. Zestaw z takich napisem został wyposażony w specjalną powłokę, która zabezpiecza struny przed czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu znacznie dłużej zachowują świeżość, są bardziej wytrzymałe i trudniej doprowadzić do ich pęknięcia.

Struny z powłoką polyweb mają jednak pewien minus, polegający na tym, że powłoka nieco tłumi naturalne brzmienie strun, co nie oznacza jednak, że brzmienie jest złe. Jeżeli zależy nam na długiej żywotności i bardziej naturalnym brzmieniu, wówczas doskonałym kompromisem będą struny z powłoką nanoweb, która jest znacznie cieńsza i mniej wyczuwalna od powłoki polyweb, ale również wydłuża żywotność strun, choć nie tak bardzo jak w przypadku poprzedniej powłoki.

Każdy kto stawia sobie brzmienie ponad wytrzymałość, powinien zastanowić się nad wyborem strun bez żadnej powłoki, które są przeciwieństwem tych z najgrubszą powłoką, czyli tracimy na wytrzymałości, ale znacznie zyskujemy na brzmieniu. Taki zestaw powinien być wybierany przed nagrywaniem muzyki lub graniem koncertów.
Struny potrafią znacznie różnić się od siebie, zarówno grubością, techniką wykorzystywaną do produkcji jak i wyborem odpowiednich powłok. Wybór odpowiedniego zestawu powinien być podstawą podczas poszukiwania swojego wymarzonego brzmienia.

Jeżeli zależy nam na tym by utrzymać swoje struny w jak najlepszej czystości i kondycji, powinniśmy pomyśleć nad zaopatrzeniem się w jeden z wielu płynów przeznaczonych do konserwacji strun. Ich działanie nie tylko czyści struny, ale także wydłuża ich świeżość i powoduje, ze szansa na ich pęknięcie jest znacznie mniejsza niż w przypadku strun, które nie zostały potraktowane takim specyfikiem.